joi, 23 mai 2013

Asigurare CASCO
GRADINITA CU PROGRAM
NORMAL TRAIAN



PROIECT DIDACTIC
DATA: 29.05.2013
GRUPA: Mijlocie;
TEMA DE STUDIU: CINE SUNT/SUNTEM?
TEMA SAPTAMANII: Vreau sa fiu sanatos
TEMA ACTIVITATII: Rapunde repede si bine.
DOMENII EXPERIENTIALE (A.D.E) Domeniul limba si comunicare
FORMA DE REALIZARE: Joc-concurs.
FORMA DE ORGANIZARE: Individual, in grup.
SCOPUL ACTIVITATII: Verificarea si consolidarea cunostintelor despre obiectele de igiena si uz personal.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
  • sa cunoasca si sa respecte principalele reguli de igiena;
  • sa inteleaga necesitatea de a fi curat tot timpul;
  • sa identifice obiectele de uz personal;
  • sa cunoasca unele consecinte ale nerespectarii regulilor de igiena;
  • sa cunoasca rolul dintilor in dezvoltarea organismului;
  • sa cunoasca si sa respecte regulile de igiena dentara;
  • sa foloseasca numai obiecte personale;
  • sa cunoasca alimente care contribuie la sanatatea organismului;
  • sa spele fructele si legumele inainte de a le consuma;
  • sa utilizeze corect materialele de lucru;
  • sa formuleze enunturi corecte din punct de vedere gramatical.
METODE SI PROCEDEE: Explicatia, exercitiul, problematizarea, joc-concurs, aplauze.
MIJLOACE DE INVATAMANT: Obiecte de uz personal.
DURATA ACTIVITATII: 25-30 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Curriculum pentru invatamantul prescolar 3-6/7 ani 2012; Revista invatamantului primar si prescolar 3-6/7 ani 2012.









DESFASURAREA ACTIVITATII
Evenimentul
didactic
Continutul stiintific
Strategii didactice
Evaluare
Momentul organizatoric
Crearea conditiilor necesare bunei desfasurari a activitatii.
Introducerea copiilor in sala de grupa.

Observatia
Captarea atentiei
Dimineata cand am venit la gradinita, am gasit la poarta gradinitei o papusa cazuta jos plangand. Am ridicat-o si am intrebat-o ce a patit. Ea mi-a povestit ca si-a murdarit hainele, fata, parul este neingrijit si au parasit-o toti copiii. Nu stie cum sa se ingrijeasca, ce obiecte sa foloseasca pentru ingrijire. Eu am invitat-o la noi la grupa mijlocie s-o ajutam, s-o invatam noi cum sa procedeze, cu ce si cum sa-si ingrijeasca corpul. Sunteti de acord?


Povestirea



Conversatia




Observarea
Anuntarea temei
Astazi vom discuta despre obiectele de uz personal pe care papusa nu le-a folosit. Pentru aceasta noi vom organiza un concurs ce se va numi: „Raspunde repede si bine.” in cadrul caruia voi trebuie sa raspundeti corect la intrebari despre obiectele de uz personal si sa raspundeti la cateva ghicitori despre obiecte de uz personal.. Concursul se va desfasura in doua echipe: „Echipa medicilor” si „Echipa asistentilor”.




Explicatia

Reactualizarea cunostintelor

Le propun copiilor sa recunoasca obiectele de uz personal aflate la centrul tematic.



Observatia

Dirijarea invatarii
Dupa ce ne-am reamintit obiectele de uz personal putem sa incepem desfasurarea concursului nostru. Voi trebuie sa fiti atenti sa rapundeti cat mai corect urmatoarelor intrebari:
I: „Cand trebuie sa ne spalam pe maini?”
R: „Noi trebuie sa ne spalam pe maini inainte de fiecare masa.
Dupa folosirea tualetei.
Ori de cate ori este nevoie.”
I:Ce trebuie sa faceti pentru a avea un corp curat si sanatos?
R: „Noi trebuie sa ne spalam capul si corpul saptamanal.”
I: „De ce trebuie sa ne spalam pe maini?”
R: „ Noi ne spalam pe maini sa nu ne imbolnavim.”
I: „Cu ce ne spalam ?”
R: „Noi ne spalam cu apa si sapun.”
I:Care sunt obiectele pe care le folositi pentru igiena dintior?
R:Obiectele pe care le folosim la igiena dintilor sunt:peria de dinti si pasta de dinti.
I: „Cand trebuie sa ne spalam pe dinti?”
R: „Noi ne spalam pe dinti dupa fiecare masa.”
I: „La ce ne ajuta dintii?”
R: „Dintii ne ajuta sa mancam.”
I: „Ce trebuie sa mancam sa fim sanatosi?”
R: „Noi trebuie sa mancam fructe, legume, lapte, oua si carne.”
I: „Cum trebuie sa fie fructele si legumele inainte de a le consuma?”
R: „Fructele si legumele trebuie sa fie spalate.”
I: „De cate ori pe zi trebuie sa mancam?”
R: „Noi trebuie sa mancam de 4-5 ori pe zi.”
I: „Cu ce ne pieptanam?”
R: „Noi ne pieptanam cu piaptanul.”
I: „Cum trebuie sa fie pieptanul?”
R: „Pieptanul trebuie sa fie curat.”
I: „Cu ce ne spalam parul?”
R: „Noi ne spalam parul cu apa si sampon.”
I: „Cum trebuie sa fie imbracamintea?”
R: „Imbracamintea trebuie spalata si asezata in ordine in dulap.”
Concursul continua cu raspunsul la ghicitori despre obiecte de igiena personala. Acestea sunt:
Este alba si curata
Neteda si parfumata
Nasul ea mi-l ingrijeste
Niciodata nu-mi lipseste.
(Batista)”
Colorat si parfumat,
Fac clabuc neancetat,
Doar de apa ajutat
Corpul tau va fi curat.
(Sapunul)”
Picaturile de apa
El le sterge-n mare graba
Corpul e acum uscat
Nici un strop nu a scapat.
(Prosopul)”
Dimineata se da huta
Ca sa fuga cariuta.
(Periuta de dinti)”
Sub apa eu fac clabuc,
Mainile eu le albesc,
Murdaria o gonesc,
Stiti, oare, cum ma numesc?
(Sapunul)”
In zadar te uiti la mine
Ca te vezi numai pe tine.
(Oglinda)”





Jocul







Evaluarea
Copiii sunt apreciati asupra modului cum au raspuns la activitate, se numara punctele pentru fiecare echipa in parte si se declara echipa castigatoare. Toti copiii vor fi recompensati.
Conversatia







Director Web - unLink.ro - Adauga si site-ul tau

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu